CLUB
1582632594
Rezultate înregistrate de juniorii Academiei în meciurile de pregătire
share
Grupa 2009 a Academiei Politehnica Iași, antrenată de Ovidiu Burdujan, a susținut, la sfârșitul săptămânii, un nou meci amical în vederea pregătirii returului de campionat Juniori E, în compania echipei Atletic Bacău, scor final 2-2. Marcatori pentru Politehnica au fost Andrei Calmuc (video) și Robert Pichiu.

View this post on Instagram

Politehnica Iași 2009-Atletic Bacău 2-2. Gol Andrei Calmuc #UnitiVomInvinge #PutemPentruPoli

A post shared by CSM Politehnica Iași (@csmpolitehnicaiasi) on

La mijlocul lunii februarie, Politehnica Iași 2009 a primit vizită Ceniziei Rădăuți, echipă aflată pe primul loc în Campionatul U11 al județului Suceava. S-a disputat un amical după regulile campionatului U11, cu 2 echipe de 6+1, meciul fiind unul echilibrat. Oaspeții au condus cu 2-1 la pauză, Poli reușind ulterior să se impună cu scorul de 3-2. De asemenea, într-un alt joc de pregătire susținut de către juniorii noștri, însă la o categorie superioară, U17, Poli a dispus de Sporting Iași cu scorul 7-0. Cojocariu, autorul unui hat-trick, Budeanu, David Petrișor, Ciurcă și Pară au punctat pentru formația condusă de Dan Cananau, care a declarat următoarele la final: "A fost un meci de pregătire desfășurat pe o vreme frumoasă, presărat cu multe ratări din partea băieților mei, care au trecut pe lângă o serie de situații clare. Mai mult, în minutul 5, Budeanu a ratat o lovitură de pedeapsă!"