CLUB
1583418613
5 prezențe în semifinalele Cupei României pentru fotbalul ieșean
share
Deși nu are în vitrină vreun trofeu cucerit în cea de-a doua competiție internă, echipa fanion a Iașului, indiferent de numele pe care l-a purtat în cei 75 de ani de la înființare, a ajuns de mai multe ori în semifinalele Cupei României. Consultând mai multe surse, prima prezență în penultimul act a fost în sezonul 1947-1948, iar cea mai recentă, desigur, în acest an. Cupa României - ediția 1947-1948 În plin război mondial, microbiștii români nu s-au bucurat de meciuri în Cupa României din 1943 (ediție începută, dar întreruptă) până în 1948, când a fost reluată întrecerea cu ediția a XI-a și denumită Cupa Republicii Populare Române. La start au fost 32 de echipe, printre care și Politehnica Iași, înființată cu doar 3 ani mai devreme. În faza șaisprezeimilor de finală, echipa ieșeană a eliminat greu pe Ciocanul București (fosta Maccabi), într-un meci disputat la Iași. În optimi, pe 21 aprilie, tot la Iași, Poli a trecut de CFR Cluj cu 3-1, după ce la pauză scorul era 3-0. În sferturile de finală ieșenii au fost din nou gazde și au trecut la limită de Metalochimic Reșița, 1-0. În penultima fază a competiției din 1948, pe 8 august, Politehnica a pierdut greu, tot acasă, cu 2-3, după prelungiri, cu CFR Timișoara, după ce ieșenii conduseseră cu 2-0. Cupa României - ediția 1962-1963 A fost ediția cu numărul 25 a competiției. Meciurile din optimi până în finală s-au disputat pe teren neutru. Dacă după 90 de minute scorul era egal se jucau două reprize de prelungiri a câte 15 minute. Dacă după prelungiri scorul era tot egal, meciul se rejuca următoarea zi, pe același stadion. Dacă și acel meci se termina tot la egalitate, în primele 90 de minute, echipa cu media de vârstă mai mică trecea mai departe. Formația ieșeană se numea CSMS. În șaisprezecimi, pe 10 aprilie 1963, ieșenii au trecut în deplasare de Ceahlăul Piatra Neamț cu 3-0. Apoi, în optimi, la Cluj, pe 15 mai, CSMS a depășit, după prelungiri, pe ASMD Satu Mare cu 3-1, după ce la finalul celor 90 de minute scorul era egal, 1-1. A urmat o nouă deplasare lungă în sferturile de finală. La Craiova, pe 27 iunie, ieșenii au eliminat pe Știința Timișoara după victoria cu 3-1 și s-au calificat în semifinale. Adversară a fost Siderurgistul Galați, formație care a avut un parcurs interesant. A beneficiat de retragerea celor de la Viitorul București în prima fază a întrecerii, iar în semifinală a ajuns după ce a fost avantajată de media de vârstă mai mică față de adversara Progresul București, cu care terminase la egalitate, 2-2. Jocul dintre CSMS și Siderurgistul a fost programat pe 10 iulie la Ploiești. S-a încheiat la egalitate, 3-3. Conform regulamentului, meciul s-a rejucat a doua zi, iar gălățenii au câștigat cu 5-1 și s-au calificat în finală, unde au pierdut în fața Petrolului Ploiești. Cupa României - ediția 1977-1978 În cea de-a patruzecea ediție a Cupei României, Iașul a fost reprezentat de două echipe în faza șaisprezecimilor de finală. Constructorul a fost eliminată de Corvinul Hunedoara după ce a pierdut cu 5-2 pe teren propriu. Politehnica și-a continuat parcursul în urma succesului de la Mediaș. În optimi, echipa din Copou, pregătită atunci de Leonid Antohi a întâlnit Steaua București, la Galați, pe teren neutru, așa cum se jucau partidele din fazele superioare. Profesorul Antohi și-a amintit detalii din disputa cu formția din capitală de pe 19 aprilie 1978: "Ei se bateau la titlu, noi la retrogradare. Aveau o echipă foarte bună. Noi am deplasat doar 14 jucători la acea partidă. Din delegație mai faceam parte eu, secundul, medicul și un apropiat al echipei. A fost 1-1 la pauză, 2-2 la finalul celor 90 de minute. Nemțeanu și Cioacă au marcat pentru noi. Au urmat prelungirile, apoi loviturile de departajare. Tudorel Stoica și Anghel Iordănescu nu l-au putut învinge pe Bucu, iar Micloș i-a dat golul decisiv lui Vasile Iordache și ne-am calificat în sferturi." Pe 24 mai, la Onești, a avut loc jocul decisiv pentru accederea în semifinale cu FC Brăila. 2-1 a fost scorul și ieșenii bifau, pentru a treia oară în istorie, semifinala. În penultimul act, elevii lui Leonida Antohi au dat peste Universitatea Craiova, grupare pregătită de mentorul tehnicianului ieșean, Ilie Oană. Oltenii au câștigat cu 2-0 și, apoi, au cucerit trofeul după 3-1 în finală cu Olimpia Satu Mare. Cupa României - ediția 1984-1985 În sezonul respectiv, Politehnica Iași a retrogradat din primul eșalon, însă a avut un parcurs apreciat în Cupă. În șaisprezecimi a învins, fără emoții, în deplasare, pe Minerul Oravița, scor 3-1. A urmat un adversar redutabil, FC Argeș. Jocul a fost programat la Craiova, pe 20 februarie. Ieșenii, pregătiți tot de Leonida Antohi, au câștigat cu 2-1 și au dat peste un adversar, teoretic, accesibil în sferturile de finală, Mecanica Sighet. Maramureșenii îl aveau în echipă pe Vasile Caciureac, un atacant apreciat la acea vreme, care a ajuns apoi la Petrolul, FCM Brașov sau Rapid. Partida a avut loc la Brașov, la doar 7 zile după duelul din Bănie cu piteștenii. Poli s-a impus cu 2-0 și a dat, din nou, peste Universitatea Craiova în semifinală. Partida contra oltenilor s-a disputat la Ploiești. Din nou, Universitatea a câștigat și a oprit drumul ieșenilor spre ultimul act al Cupei României. Cupa României - ediția 2019-2020 Politehnica Iași a inceput parcursul în Cupa în fața rapidiștilor, antrenați de ieșeanul Daniel Pancu. Într-un meci disputat la Buzău, echipa pregătită atunci de Mihai Teja s-a impus cu 1-0 prin golul lui Andrei Cristea. Tot la Buzău au jucat ieșenii și in optimile de finală ale competiției, în compania echipei locale din liga a treia, Metalul. Poli a învins cu 3-0 grație golurilor marcate de Popadiuc, Horșia și Hațiegan. Sferturile au adus față în față cunoștințe vechi în această întrecere: Politehnica Iași și Universitatea Craiova. Elevii lui Mircea Rednic, fără victorie de la numirea experimentatului antrenor au început ideal disputa din Copou, în fața a peste 5 mii de suporteri. Breeveld și Horșia au marcat spectaculos, iar la pauză ieșenii aveau avantaj de două goluri. Oaspeții au egalat până aproape de expirarea timpului regulamentar, dar ultimul cuvânt l-au avut tot jucătorii Politehnicii. Același Breeveld a fructificat centrarea lui Passaglia în minutul 92+2 și a parafat calificarea pentru a cincea oară a unei echipe ieșene în semifinalele Cupei României. Așteptăm, cu mare speranță și încredere, o nouă premieră pentru echipa din Copou: accederea, pentru prima dată în istorie, în MAREA FINALĂ!
PRIMA ECHIPĂ
Cu Dinamo, umplem stadionul din Copou!
CITEȘTE ȘTIRE
Declarații Mircea Rednic, după victoria din Cupa României cu Universitatea Craiova