CLUB
1644935535
Poli a învins tricolorii mici!
share
Elevii lui Costel Enache au întrecut cu 2-1 națională U19 într-un joc amical disputat la Buftea. Pentru alb-albaștri au marcat, în repriza secundă, Camara și Pop.

Pe gazonul de la Buftea, Poli a început amicalul cu România U19 cu Brânză, Kouadio, Cană, Plămadă, Ad.Ilie, Okan, Stan, Aftanache, Muratovic, Mărieș, Plokhotniuk.

Jocul a fost echilibrat, cu ocazii la ambele porți. Plokhotniuk a trimis pe lângă țintă în minutul 7 din centrarea lui Aftanache, unul dintre remarcații jocului. A urmat o ocazie a tricolorilor, apoi șutul lui Mărieș din minutul 21.

Capitanul Plămadă a ieșit accidentat în minutul 32 după un duel aerian cu Brânză si a avut nevoie de îngrijiri medicale. Chiorean a intrat în locul său și Okan a trecut în linia defensivă.

În minutul 35, Chirițoiu a transformat o lovitură de pedeapsă provocată de Cană. Stan a avut șansa egalării înainte de pauză dar a șutat fără intensitate.

În minutul 46, Costel Enache a făcut 7 schimbări: Axinte cu Brânză, Serediuc cu Kouadio, Asăvoaie cu Stan, Ungurenașu cu Cană, Mawatu cu Mărieș, Cristea cu Muratovic și Camara cu Plokhotniuk.

Aftanache a semnat primele ocazii ale reprizei secunde, apoi portarul Axinte s-a remarcat. În minutul 60, Defta i-a luat locul lui Ad.Ilie, iar după 5 minute Camara a restabilit egalitatea din pasa lui Cristea și a fost înlocuit cu Pelivan.

Axinte a fost la post la o fază fixă,  în timp ce Mawatu a încercat sa-l impresioneze pe antrenorul ieșenilor. Okan a marcat în minutul 77, dar asistentul a ridicat fanionul.

Pop și juniorul Grigoriu i-au înlocuit pe Mawatu și Aftanache. În minutul 80, tânărul Pop a stabilit rezultatul final, 2-1 pentru Poli, în ciuda încercărilor tricolorilor de a obține o remiză pe final.

Mâine, de la ora 12.00, Poli va susține un nou joc test, de această dată pe terenul colegei din eșalonul secund, FC Buzău.

Pe canalul oficial de Youtube al clubului nostru puteți urmări rezumatul jocului de astăzi și un interviu cu antrenorul Costel Enache. (click aici)