Poli Timișoara - Poli Iași 1-3 (0-2)
share

Au marcat: Benzar 67 / Vașvari 10, Hlistei 15, Roman 83.

Poli: Jankov, Martac, Plămadă ©, Katanec, Finica, Vașvari (Telcean 65), Itu (Mogoș 88), Roman, Hlistei (Robert Ion 82), Harrison (Vojtus 46), Musi (Dumitru 46).

Arena Știința din Timișoara a fost gazda întâlnirii dintre Politehnica din Banat și cea din Copou. Locația dintre facultățile universității de vestul țării, potrivită mai degrabă pentru competițiile studențești, a fost neîncăpătoare, mai ales că și vremea a fost frumoasă. Nu și suprafața de joc, în ciuda eforturilor gazdelor din zilele premergătoare disputei. În aceste condiții, elevii lui Leo Grozavu au ținut să arate că si-au făcut bine temele pentru examenul de la Timișoara și după primul sfert de oră era deja 2-0, spre satisfacția suporterilor alb-albastri care și-au făcut bine simțită prezența printre alb-violeți. În minutul 10, Vașvari a transformat cu siguranță lovitura de pedeapsă provocată de Hlistei. Peste doar 300 de secunde, același Hlistei a fost la locul potrivit la cornerul executat de Roman. La adăpostul avantajului confortabil, echipa noastră a controlat jocul în continuare și, până la pauză, Finica și Hlistei, de două ori, puteau mări ecartul, în timp ce gazdele au replicat prin Stojanovic, al cărui șut a nimerit bara din stânga lui Jankov. În repriza a doua s-au înscris tot atâtea goluri, câte unul în fiecare poartă. În minutul 67, Benzar a marcat golul de onoare al gazdelor, iar Roman a finalizat o frumoasă acțiune colectivă a oaspeților. Alb-albaștrii s-au impus cu 3-1 și au sărbătorit succesul alături de cei 30 de fani veniți de la Iași. Cu 37 de puncte, echipa noastră a urcat, cel puțin până mâine, pe prima poziție în clasament. În runda următoare, Poli va întâlni duminică, de la ora 13.00, în Copou, pe Prograsul Spartac, în ultima etapă din sezonul regulat.