share

Poli Iași - CSC Șelimbăr 4-1

Au marcat: Harrison 2, Vașvari 17 (pen), Hlistei 47, Robert Ion 90+4 / Gele 55

Poli: Jankov, Martac, Plămadă (c), Katanec, Finica, Vașvari, Itu (Cristea 76), Roman (Marchioni 87), Musi (Dumitru 87), Harrison (Vojtus 76), Hlistei (Robert Ion 62).

În fața a peste 3000 de spectatori, dornici să revadă echipa din Copou după aproape 3 luni, și încurajați de Lucian Popa, cvintuplu campion mondial de fitness, care a dat, simbolic, lovitura de începere a partidei, alb-albaștrii au început în forță meciul cu sibienii, pregătiți de fostul tehnician din Copou, Claudiu Niculescu. În secunda 73, Harrison a fructificat pasa lui Hlistei și a deschis scorul. În minutul 17, Gabi Vașvari a modificat din nou tabela după ce a transformat lovitura de pedeapsă acordată de arbitrul Cristian Moldoveanu la hențul lui Lumbu. Echipa noastră a controlat în continuare jocul și, după mai multe ratări înregistrate până la pauză, Hlistei a făcut 3-0 în startul reprizei secunde. Oaspeții au redus din diferență în minutul 55 prin Gele, dar tot ai noștri au avut ultimul cuvânt și Robert Ion a stabilit rezultatul final în prelungiri: Poli - Șelimbăr 4-1.

În urma acestei victorii, Poli Iași are 34 de puncte și a egalat liderul Steaua. Cu 2 etape înainte de sezonul regulat, alb-albaștrii nu mai pot pierde primele 6 locuri și, implicit, calificarea în playoff.

În runda următoare, Poli va juca pe terenul celor de la Politehnica Timișoara. Partida va avea loc sâmbătă, pe 4 martie, de la ora 14.30 și va fi televizată pe canalele de sport.

Click aici pentru a viziona rezumatul meciului și declarațiile de la finalul partidei!